top of page

WYBIERZ BLAT IDEALNY DO SWOJEGO WNĘTRZA

Wybór blatu do kuchni to niezwykle ważna rzecz. Powinien on uwzględniać częstotliwość użytkowania, rodzaj użytkowania, estetykę oraz oczywiście budżet.


1. BLAT KAMIENNY


Zdecydowanie mój wybór numer jeden, ponieważ jestem zwolenniczką naturalnych materiałów we wnętrzach. Granit i kwarc naturalny będą kamieniami twardymi, odpornymi na plamy oraz temperatury co jest ogromnym atutem. Wybór tego rodzaju kamienia zapewni nam trwałość blatu na długie lata. Marmur, onyks oraz trawertyn to kamienie o mniejszej twardości, mogą się rysować, a także odbarwiać po kontakcie z alkoholem czy na przykład cytryną.


Niektóre kamienie, a w szczególności marmur, pomimo słabszych właściwości są wybierane na blaty ze względu na swój wygląd. Osoby, które decydują się na ten materiał, są zazwyczaj świadome możliwości powstania plam czy rys. Patrzą jednak na ten materiał pod zupełnie innym kątem. Z reguły akceptują te wady i traktują odbarwienia czy zarysowania jako ślad czasu.


Blaty kamienne wyróżnia wyjątkowość, ponieważ każda płyta jest inna i niepowtarzalna - różne odcienie, żyły, nakrapianie itp. Wyboru blatu kamiennego należy dokonywać na żywo poprzez wskazanie konkretnej płyty.


Występują w różnych grubościach, z reguły jest to 2 lub 3 cm.


Realizacja kuchni z blatem kamiennym (granit) oraz podwieszonym zlewem. Fot. Tak Miło Studio


2. BLAT Z KONGLOMERATU KWARCOWEGO


Konglomerat to mieszanka rozdrobnionego kamienia oraz spoiwa (najczęściej żywicy). W tym przypadku do dyspozycji jest szeroka gama wybarwień i wzorów. Blaty te są produkowane fabrycznie, więc płyty są powtarzalne, ale dzięki temu możemy wybrać wzór na mniejszym wzorniku. Konglomerat, podobnie jak kamień, w przekroju będzie pełny w masie, więc jego krawędzie będą wyglądały tak samo, jak płyta. Blaty z konglomeratu są odporne na temperatury do 120 stopni C (ze względu na zawartość żywicy). Są bardzo dobrą alternatywą dla kamienia.


Występują w różnych grubościach, z reguły jest to 2 lub 3 cm.


3. SPIEK CERAMICZNY


Materiał, który jest uzyskiwany w wyniku spieczenia okruchów naturalnych kamieni, łupków, pigmentów ceramicznych itp. Na górnej powierzchni posiada wzór (podobnie jak płytka ceramiczna). W przekroju jest barwiony, więc na krawędzi blatu będzie miał jednolity kolor (a nie taki sam wzór jak na głównej płycie). Spiek jest bardzo trwały, odporny na rysy i wysokie temperatury. Podobnie jak przy konglomeracie - dostępny jest szeroki wybór wykończeń, można pracować na mniejszych wzornikach. W spiekach spotkamy się z ciekawszymi wzorami niż w przypadku konglomeratu - większe wzory, użylenia. Konglomeraty są bardziej jednolite.

Spiek od kamienia i konglomeratu różni się tym, że nie poddaje się go frezowaniu. Nie wykonamy w nim ociekacza ze spadkiem czy płyty indukcyjnej zlicowanej z blatem. Na takie rozwiązania możemy sobie pozwolić tylko w przypadku konglomeratu bądź kamienia (nie każdego!).


Występują w dość małych grubościach - około 12 mm, ale są dostępne także cieńsze.

4. DREWNO

Blat drewniany to kolejne ciekawe rozwiązanie dla zwolenników naturalnych materiałów. Jego odporność i inne właściwości będą w dużej mierze zależały od wybranego gatunku drewna. Na pewno świetnie sprawdzi się w wielu wnętrzach, szczególnie ze względów estetycznych. Będzie także ponadczasowy. Trzeba jednak mieć świadomość, że będzie wymagał impregnacji oraz szczególnej uwagi podczas użytkowania.


Rozróżnia się dwa typy blatów drewnianych - blaty klejone oraz lite (z wyselekcjonowanej deski). Blat klejony będzie bardziej odporny na wilgoć, a tym samym na wypaczenie. Blat lity będzie wyglądał zdecydowanie bardziej naturalnie i szlachetnie. Podobnie jak kamień, blat drewniany będzie unikatowy, ze względu na różnorodność usłojenia.


Realizacja kuchni z blatem drewnianym (drewno klejone). Fot. Migdał Studio

5. BLAT LAMINOWANY


Na blat laminowany składa się baza w postaci płyty wiórowej oraz wykończenie, czyli laminat (tworzywo sztuczne). Blaty laminowane imitują wygląd i strukturę naturalnych materiałów jak drewno i kamień, ale spotkamy też wykończenia jednolite lub bardziej graficzne.


Podstawową wadą jest brak możliwości naprawy po uszkodzeniu. Jest to też jeden z niewielu materiałów, gdzie nie możemy podwiesić zlewu. W tym przypadku konieczny jest wybór zlewu nakładanego na blat.

Blat laminowany będzie odpowiedni dla osób, które nie spędzają w kuchni dużo czasu lub dla osób, które mają ograniczony budżet.

Należy też pamiętać, że blat laminowany obrabia i montuje Stolarz, więc ten blat powinien być ujęty w wycenie mebli. Blaty z konglomeratu, kamienia czy spieku zamontuje Kamieniarz i do niego należy zgłosić się po wycenę. Należy jednak pamiętać, że nie każdy Kamieniarz pracuje na wszystkich tych materiałach, więc należy zgłosić się do takiego, który pracuje na wybranym przez nas typie materiału.

Najpopularniejsza grubość blatu laminowanego to 38 mm, ale można również znaleźć cieńsze egzemplarze.


Realizacja kuchni z blatem laminowanym (imitacja kamienia) oraz zlewem nakładanym na blat. Fot. Migdał Studio


6. CENY


Ujmując tę kwestię bardzo ogólnie, najtańszy będzie blat laminowany (granice kilku tyś. złotych). Na drugim miejscu uplasuje się blat drewniany. Najdroższą, ale też najtrwalszą opcją będzie kamień, konglomerat lub spiek. W zależności od wybranego rodzaju, grubości i wzoru ceny te mogą się bardzo różnić. Dochodzą tutaj również koszty robocizny, transportu, montażu oraz ewentualnych dodatków np. wyfrezowanie ociekacza, otwory pod gniazdka itp. W tym przypadku cena będzie plasowała się na poziomie około kilkunastu, kilkudziesięciu tyś. złotych.


Należy pamiętać, że dla blatu z kamienia, konglomeratu czy spieku zawsze należy wykonać indywidualną wycenę, ponieważ wpływa na nią wiele czynników i ciężko jest oszacować koszty. Ceny mogą różnić się też w zależności od regionu, jakości wykończenia, wybranego wzoru, wielkości kuchni itd. Najlepiej skontaktować się z Kamieniarzem i indywidualnie wycenić swój blat.


Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania lub chciałbyś/chciałabyś uzyskać ofertę na projekt wnętrza, to zapraszam do kontaktu mailowego: office@abouttheform.pl :).

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page