top of page

NA CZYM POLEGA PRACA ARCHITEKTA WNĘTRZ

Praca nad projektem wnętrz to złożony, wymagający i wieloetapowy proces, który wymaga ze strony projektanta szerokiej wiedzy, doświadczenia, śledzenia nowości na rynku materiałowym i produktowym oraz przede wszystkim dobrego kontaktu z Inwestorem, uwzględniającego słuchanie jego potrzeb. Poniżej szczegółowo opisałam etapy, na które składa się współpraca z architektem wnętrz i dlaczego warto w taką usługę zainwestować.


1. ANALIZA PREFERENCJI


Współpracę z architektem wnętrz zawsze rozpoczyna szczegółowa analiza Twoich potrzeb, przyzwyczajeń, oczekiwać oraz marzeń. Przesyłam Ci ankietę, w której możesz na spokojnie, przy kawie lub lampce wina, zastanowić się nad poszczególnymi zagadnieniami - na przykład czy wolisz prysznic czy wannę, jakiej wielkości ma być łóżko, czy w mieszkaniu ma być przewidziane miejsce na przechowywanie sprzętu narciarskiego itd. Pytań jest sporo - wszystko po to, aby przestrzeń była do Ciebie idealnie dopasowana. Oczywiście, jeśli dane pytanie pozostawisz bez odpowiedzi, zaproponuję Ci rozwiązanie, które uważam za najlepsze dla Ciebie.


Po przesłaniu odpowiedzi analizuję Twoje preferencje i spotykamy się na krótkie spotkanie podsumowujące, które pozwoli nam omówić i uszczegółowić Twoje preferencje - rozmawiamy o elementach, które koniecznie mają znaleźć się w projektowanym wnętrzu, a które mogą, ale nie muszą. Podczas tego spotkania omawiamy również wybrane przez Ciebie wcześniej inspiracje, które nakreślą nam styl i wizualne aspekty Twojej przestrzeni. Czy z danej inspiracji podobają Ci się tylko płytki lub fronty meblowe, a może tylko kolor narożnika?


Na tym etapie rozmawiamy również o Twoim budżecie. Najpiękniejsza wizualizacja nie znajdzie swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości, jeśli nie będziemy w stanie pozwolić sobie na dodatkowe wydatki związane z konkretnymi rozwiązaniami. Określenie puli, jaką możemy wykorzystać na wykończenie jest tutaj kluczowe - pozwala mi od samego początku proponować Ci rozwiązania, które będą dostosowane do Twoich możliwości finansowych.


2. INWENTARYZACJA


Pomiar inwestycji z natury oraz dokumentacja fotograficzna pomieszczeń pozwala zweryfikować poprawność rysunków przekazanych przez dewelopera - sprawdzam wszystkie odległości, wysokość pomieszczenia, wysokości parapetów i okien oraz wszystkich elementów, które znajdują się we wnętrzu np. liczniki, wentylacje itd. Często te elementy nie są zaznaczone na rzutach deweloperskich, a finalnie mogą wpłynąć na konkrente rozwiązania projektowe. Inwentaryzacja jest bazą do wszystkich kolejnych etapów projektowych.


Jeśli projekt jest wykonywany w pełni zdalnie - w kwestii brakujących informacji zwracamy się do dewelopera z prośbą o rysunki, a dodatkowe informacje przekazuje klient. Zazwyczaj najważniejsze jest tutaj przesłanie zdjęć wnętrza oraz kilku dodatkowych wymiarów.


3. UKŁADY FUNKCJONALNE

Zazwyczaj przywiązujemy się do układu wnętrza, który jest na karcie aranżacyjnej nieruchomości. Często te układy są dość standardowe i każdy sąsiad ma dokładnie taki sam. Zdarza się również, że niektóre rozwiązania pokazane na rzutach deweloperskich są niemożliwe lub kosztowne do zrealizowania. Dzięki swojemu doświadczeniu jestem w stanie szerzej popatrzeć na daną przestrzeń i zaproponować Ci różne, czasami nietypowe, rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne (czasami układ odwracam do góry nogami :)). Pozwala to na maksymalne rozpracowanie i wykorzystanie potencjału wnętrza i pełne dostosowanie go do Twoich potrzeb.


Układy funkcjonalne mieszkania przygotowuję w programie projektowym, w postaci płaskich rysunków. Układy przesyłam w minimalnie dwóch wariatach do wyboru, jeśli tylko przestrzeń na to pozwala jest ich więcej. Rysunki zawierają opisy oraz wymiary - będziesz miał pewność jakiej wielkości kanapa czy stół zmieszczą się w Twojej przestrzeni.


Finalny układ funkcjonalny jest podstawą dobrego projektu i na nim oparta jest cała koncepcja wnętrza, dlatego tak ważne jest, abyś zobaczył różne warianty tej przestrzeni i sam zdecydował jaki układ jest dla Ciebie najkorzystniejszy.


4. KONCEPCJA


Projekt koncepcyjny zaczynam od szkiców, które pozwalają mi zarysować wstępną koncepcję zarówno całej przestrzeni jak i poszczególnych detali. Łączę ten etap z oglądaniem inspiracji, poszukiwaniem materiałów, oglądaniem próbek. Zestawienie ich na żywo pozwala mi na stworzenie nastroju wnętrza już na samym początku prac projektowych.

Następnie przechodzę do kolejnego etapu, tj. modelowania wnętrza w programie projektowym. Weryfikuję wybrane rozwiązania projektowe w opracowywanej przestrzeni, wybieram konkretne produkty - umeblowanie, oświetlenie, dobieram tkaniny, faktury, kolory. Staram się modelować tak, aby element na wizualizacji był taki sam lub możliwie najbardziej zbliżony do rzeczywiście wybranego produktu. Podczas tego etapu ważne jest kontrolowanie, aby wszystkie projektowane pomieszczenia były ze sobą spójne.

Tak przygotowany model 3D wnętrza przechodzi do etapu przygotowania wizualizacji tj. renderowania. Konieczne jest przygotowanie odpowiednich ustawień do każdego materiału, ustawienie świateł i poszczególnych ujęć, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Cały ten proces doprowadza do momentu kiedy można zacząć „renderować” - ten proces tak naprawdę wykonuje za nas komputer, dlatego na tym etapie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Czasami trwa to krócej, czasami dłużej - wszystko zależy od stopnia skomplikowania modelu.


Pracując nad koncepcją wnętrza staram się, żeby była ona w jak najlepszym stopniu dostosowana do Twoich wymagań. Jeśli jednak nie trafiłam od razu w Twój klimat, bo i tak może się zdarzyć, wprowadzam do projektu zmiany, aby finalny efekt był dla Ciebie w pełni zadowalający (przysługują Ci dwie tury zmian). Najczęściej są to jednak drobne korekty np. zmiana lampy wiszącej lub inna kolekcja płytek.


Podczas tworzenia koncepcji wnętrza, wyboru elementów wyposażenia, materiałów itd. tworzę jednocześnie szkicowe zestawienie produktowe, aby cały czas trzymać się ustalonego na początku budżetu. Najczęściej podaję każdy element w dwóch wariantach np. w nieco innej formie lub z innej półki cenowej - wszystko po to, aby zapewnić Ci możliwość wyboru.

Akceptacja finalnych wersji wizualizacji wiążę się też z oglądaniem materiałów na żywo. W pierwszej kolejności weryfikuję je sama, natomiast później spotykamy się na budowie i oglądamy je w świetle dziennym. Przy współpracy zdalnej przesyłam do Ciebie próbki materiałów lub wskazuje sklep gdzie dane wzorniki można wypożyczyć (np. próbkę proponowanej podłogi). Jest to szczególnie ważny etap projektu, ponieważ wizualizacje są poglądowe i w zależności od ustawień ekranu mogą przybierać lekko zmienioną barwę. Podobna sytuacja jest z oglądaniem materiałów w sklepach internetowych. Dlatego zawsze materiały oglądamy na żywo, najlepiej w projektowanym wnętrzu.


5. DOKUMENTACJA TECHNICZNA


Po zaakceptowaniu ostatecznej wersji wizualizacji przechodzę do przygotowywania dokumentacji technicznej tj. rysunków wykonawczych. Zawierają one wszystkie niezbędne wymiary i informacje umożliwiające realizację projektu przez każdego z wykonawców. Są one także podstawą do wyceny prac wykończeniowych, meblarskich itd. Dzięki temu decydując się na konkretnego wykonawcę znamy szacunkowy koszt jego prac i możemy z nim ustalić wszystkie najważniejsze kwestie.


Dokumentacja techniczna zawiera:

układ funkcjonalny (uaktualniony i uszczegółowiony w oparciu o wizualizacje);

rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych (hydraulika);

rozmieszczenie przyłączy elektrycznych (gniazda, włączniki, wypusty oświetleniowe);

widoki wszystkich ścian (z uwzględnieniem rozkładu płytek oraz innych wykończeń, rozkład sztukaterii itd.).

Informacje dodatkowe:

 • wszystkie rysunki zawierają również meble na wymiar ze szczegółowym opisem i wymiarami;

 • w przypadku ingerencji w sufity załączam również rzut sufitów;

 • w przypadku, gdy projekt zawiera niestandardowe rozwiązania dokumentacja zawiera również ich szczegółowe opracowanie.6. ZESTAWIENIE PRODUKTOWE

Ostatnim etapem jest przygotowanie finalnego kosztorysu, który przygotowuję w oparciu o zaakceptowaną przez Ciebie dokumentację techniczną. Zestawienie produktowe zawiera nazwę produktu, link do sklepu internetowego lub adres sklepu stacjonarnego, cenę, ilość oraz ew. dodatkowe uwagi np. w kwestii wyboru kolorystyki. Zestawienie przygotowane jest w Excelu / Numbers - dzięki temu sam również możesz żonglować budżetem dodając lub odejmując poszczególne pozycje.


W skład zestawienia wchodzą:

 • wyposażenie łazienki (ceramika, armatura)

 • materiały ścienne i podłogowe (panele / parkiet, płytki, farby itd.)

 • dodatkowe elementy ścienne (listwy przypodłogowe, sztukaterie, lamele)

 • lampy (podłogowe, ścienne, sufitowe)

 • elementy dodatkowe i dekoracyjne (dywany, obrazy, ramy)

 • oprawa okien (karnisze, firany, zasłony, rolety)

 • drzwi

 • meble gotowe

 • meble na wymiar

 • blaty na wymiar

Niektóre z tych elementów wyceniane są często jako zamówienia indywidualne np. oprawa okien, drzwi czy meble lub blaty na wymiar. W takim przypadku do zestawienia załączam indywidualne oferty od poszczególnych sklepów / specjalistów.


Elementy, które są wskazane szacunkowo to:

 1. koszt prac wykończeniowych (zazwyczaj bez kosztu materiałów budowlanych);

 2. wyposażenie RTV i AGD (załączam te elementy, aby oszacować koszt, natomiast parametry poszczególnych sprzętów należy zweryfikować u wyszkolonych sprzedawców).


Elementy nie uwzględnione w wycenie to koszt materiałów budowlanych, elementów dodatkowych (np. żarówki czy materace) oraz koszt transportów / przesyłek. Koszt wysyłek staram się optymalizować wybierając w miarę możliwość poszczególne produkty np. ceramikę u jednego sprzedawcy.


7. REALIZACJA

Kompletną dokumentację projektową przekazuję Ci w wersji elektronicznej oraz w jednym egzemplarzu wydrukowanym, złożonym w formie książki. W razie pytań do projektu zarówno od Ciebie jak i od Wykonawcy jestem dostępna, aby rozjaśnić wątpliwości. Dokumentacja jest jednak przygotowana na tyle szczegółowo, że wszystkie niezbędne informacje powinny się tam znaleźć.


W ramach oferty kompleksowej nie pojawiam się na budowie - ta usługa wraz z kilkoma dodatkowymi zawiera się w pakiecie „NADZÓR AUTORSKI”.


Podsumowując, współpraca z architektem wnętrz to proces, który pozwala w sposób świadomy podejść do przedsięwzięcia jakim jest wykończenie wnętrz:

 • pozwoli Ci uniknąć dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów związanych z brakiem czasu na przemyślenie poszczególnych kwestii;

 • zaproponowane różnorodne rozwiązania projektowe zapewnią Ci możliwość wyboru, kontrolując przy tym Twój budżet;

 • nie będziesz musiał tracić godzin spędzonych w sklepach na wyborze wyposażenia i materiałów oraz na budowie;

 • szczegółowe rysunki wykonawcze pozwolą Ci uzyskać rzetelne wyceny podwykonawców, które mają podstawę w dokumentacji technicznej;

 • oszczędzisz sobie nerwowych sytuacji związanych z remontem, a problemy na budowie graniczysz do minimum.


Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania lub chciałbyś / chciałabyś obejrzeć przykładowy projekt to zapraszam do kontaktu mailowego: office@abouttheform.pl - możemy umówić się na krótkie, niezobowiązujące spotkanie :).

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page